Urejanje prostorov Mladinskega kluba je bilo prvotno načrtovano za oktober 2023, vendar se je projekt zamaknil zaradi poplav, ki so Trzin prizadele avgusta 2023. Tako smo se urejanja prostorov lotili junija 2024. Poleg opremljanja kluba in beljenja prostorov so se mladi pod mentorstvom Simona Vukosava lotili tudi izdelave mozaika. S Simonom so mladi že sodelovali v preteklosti, ko so pod njegovim vodstvom z motivi vesolja pografitirali dve steni v Mladinskem klubu.
Izdelava mozaika:
Na prvem srečanju smo se pogovarjali o mozaikih in procesu njihove izdelave. Skupaj smo si ogledali prostor in razmislili, na kateri steni v Mladinskem klubu bi želeli ustvarjati. Do naslednjega srečanja so Mladinci dobili nalogo, da zasnujejo vizualno podobo, ki bi jo želeli realizirati v tehniki mozaika, ter da doma pobrskajo za ostanki keramičnih ploščic, ki bi jih lahko uporabili za mozaik.
Na drugem srečanju so mladi iz A3 listov sestavili model izbranega segmenta zidu in nanj v merilu 1:1 narisali skico želene podobe. Pogovorili smo se o barvni shemi ploščic, ki smo jih imeli na voljo, in kako jih bomo uporabili.
Na tretjem srečanju smo se lotili obdelave ploščic. Keramične ploščice smo razbili na manjše kose, nato pa vsak košček dodatno oblikovali s kleščami za keramiko. Koščke smo sproti brusili, da smo odstranili ostre robove. Pri delu smo nosili zaščitne rokavice in očala, saj so bili koščki keramike zelo ostri.
Na četrto srečanje smo prinesli dodatne ploščice, s katerimi smo razširili barvno paleto. Veliko ploščic so nam podarile lokalne trgovine s keramiko, ki so z veseljem prispevale k projektu. Skico smo iz papirja prenesli na mrežo, saj bomo celoten mozaik sestavljali na njej, kar nam omogoča sprotno popravljanje morebitnih napak. Ko bo slika v celoti sestavljena, jo bomo košček po košček prenesli na steno.
V nadaljevanju projekta so predvidena še štiri srečanja.
V okviru delavnice so se mladi podali v umetniško ustvarjanje, kjer so spoznali starodavno tehniko izdelovanja mozaikov, ki izvira že iz Mezopotamije okoli 3. tisočletja pr. n. št., in je kasneje dosegla vrhunec v antični Grčiji in Rimu. Glavni poudarek delavnice je bil na skupinskem delu in umetniškem sodelovanju, saj so udeleženci skupaj oblikujejo velik mozaik. Vsak bo prispeval svoj delček, ki bo doprinesel k celoti, simbolizirajoč moč skupnosti in sodelovanja pri ustvarjanju.
Besedilo in foto: Nina Goropečnik
Financirala Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.